Депутатський звіт - нецікавий документ чи інструмент комунікації?

15.01.2020

Депутатський звіт - нецікавий документ чи інструмент комунікації?

Депутатський звіт - нецікавий документ чи інструмент комунікації?

Одним з ключових моментів взаємодії між місцевим депутатом та громадянами є депутатський звіт. Він показує ефективність роботи депутата та дозволяє громадянам дати свою оцінку зробленій роботі через пропозиції та зауваження, або ж і взагалі відкликати депутата.

Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» каже, що кожен депутат місцевої ради зобов’язаний не рідше одного разу на рік звітувати про свою роботу перед виборцями. Для забезпечення цього обов’язку міська рада встановлює орієнтовні строки проведення звітування. 

Закон не встановлює вичерпний список форми звітування депутата перед громадянами, тим не менш, він робить акцент на тому, що звіт має проходити у формі відкритої зустрічі. А місцева влада має сприяти проведенню відкритого заходу, надавши приміщення та розмістивши у місцевих ЗМІ або в інший спосіб анонс звіту. Анонс про звітну кампанію депутатів місцевих рад публікується не пізніше як за 7 днів до заходу, аби всі охочі мали можливість ознайомитись із запрошенням та прийти на зустріч.

На відкритій зустрічі депутат розповідає виборцям про зроблену за рік роботу, а ті можуть поділитись своїми зауваженнями щодо роботи депутата та висловити пропозиції для покращення цієї роботи. Зауваження і пропозиції, між іншим, можуть адресуватись не тільки депутатові персонально, але і всьому апарату міської ради.

По завершенню зустрічі депутат повідомляє місцеву раду про проведений захід. Пропозиції та зауваження, які ним були отримані у ході зустрічі на адресу ради та її органів, а також про персональні доручення, дані депутатові у зв’язку з його діяльністю, також подаються до місцевої ради. 
Логічним кроком з боку апарату місцевої ради було б оприлюднити поданий депутатом звіт на сайті місцевої ради. По-перше, це було б підтвердженням того, що депутат проінформував раду про звітування. А, по-друге, такий підхід міг би збільшити кількість мешканців громади, які ознайомилися із результатами депутатської діяльності.

Через розмите формулювання закону депутати місцевих рад часто трактують формат звіту, як їм зручно. Адже, крім звіту у формі відкритої зустрічі, в законі говориться, що депутат може прозвітувати у інший зручний спосіб. Чим депутати активно користуються: хтось надає перевагу публікації звіту лише у місцевих ЗМІ, хтось публікує звіти на персональних сторінках у соціальних мережах, а хтось публікує звіт лише на сайті місцевої ради.  

Як бачимо, законодавець зробив всі умови для того, аби депутат мав змогу поділитись із громадянами своїми досягненнями за рік. Однак часто депутати місцевих рад нехтують цим обов’язком. Наприклад в Ізмаїльській міській раді за чотири роки каденції місцеві депутати не звітували жодного разу. А в Херсоні, що ближче кінець каденції, то менше активності депутати проявляють у своїй роботі взагалі. При цьому стаття 32 Закону «Про статус депутатів місцевих рад» передбачає можливість відкликання депутата місцевої ради громадою у разі відсутності звіту за рік діяльності.
Зрештою, звіт депутата місцевої ради - це не просто формальний документ, якого вимагає закон, але й ще один ефективний вид комунікації із своїми виборцями. Окрім елементарної впізнаваності депутата серед населення, звіти на відкритих зустрічах дозволяють обранцям краще розуміти актуальні проблеми міста. 

Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».