Депутатський прийом: де знайти інформацію киянам? 

25.03.2021

Депутатський прийом: де знайти інформацію киянам? 

Повну інформацію про свій прийом (адресу приймальні, графік прийому, номер телефону та адресу електронної пошти) опублікували 44 з 120 депутатів Київської міської ради. Такими є дані моніторингу, який провели представники ГО Інтегріті ЮА.

Водночас інформувати виборців про здійснення прийому депутатів зобов’язує законодавство, зокрема п.5 ч.1 ст. 10 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачає, що депутат місцевої ради у виборчому окрузі зобов'язаний визначити і оприлюднити  дні,  години  та  місце  прийому виборців,  інших громадян та вести регулярний, не рідше одного разу на місяць,  прийом  виборців, розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, вживати заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення.

Крім того, відповідно до п. 2.2. Положення про громадську приймальню депутата Київської міської ради, затвердженого рішенням Київради  від 22.02.07 № 172/833 (зі змінами та доповненнями) (далі – Положення), громадська приймальня депутата Київської міської ради, зокрема, визначає і оприлюднює дні та години регулярного прийому громадян, а також визначає (разом із депутатами Київради) і оприлюднює дні та години особистого прийому депутатом Київради громадян.

Закон не містить вказівок, як саме та де депутат повинен оприлюднити такі відомості. В той же час, у п. 4.4. Положення зазначається, що депутат Київради оприлюднює через газету Київради "Хрещатик" (інші засоби масової інформації) адреси (телефони) та години прийому громадян у громадській приймальні (громадських приймальнях). 

Моніторинг, який провели представники ГО Інтегріті ЮА щодо наявності оприлюдненої інформації про дні,  години  та  місце  прийому новообраних депутатів Київради ІХ скликання, показав, що газета Київради "Хрещатик" взагалі не використовується для оприлюднення цих даних.

Водночас на сьогодні є декілька інформаційних ресурсів, які використовують обранці київської громади для оприлюднення відомостей про прийом. Основний серед них – це офіційний вебсайт Київради (підрозділ «Громадські приймальні депутатів Київської міської ради» розділу «Депутати», а також персональні сторінки депутатів). Також для інформування виборців про графік та адресу своєї приймальні деякі депутати використовують соціальні мережі, власні або партійні сайти.

Моніторинг офіційного сайту Київради показав, що станом на 21 березня 2021 року оприлюднили повну інформацію про свій прийом (адресу приймальні, графік прийому, номер телефону та адресу електронної пошти) 44 з 120 депутатів Київської міської ради.

Відповідно неповну інформацію на сайті Київради про прийом надали 76 депутати. З них, окрім адреси електронної пошти, жодної інформації про здійснення прийому не вказали 9 депутатів Київради. Це Владислав Андронов, Макаренко Максим, Кушнір Ілля (фракція “УДАР”), Бровченко Костянтин (фракція “Єдність”), Букало Олена, Кириленко Ігор (фракція “ОПЗЖ”), Бурдукова Вікторія (фракція  “Слуга народу”), Коваленко Ганна (фракція “ЄС”), Бондаренко Володимир (позафракційний).  Щодо Іллі Кушніра треба сказати, що він набув повноваження лише 11.03.21 замість вибулої депутатки Лесі Петрівської, яка склала свій мандат, у зв’язку з призначенням її  Уповноваженою з прав людей з інвалідністю секретаріату Київської міської ради.

Однак найгіршою є ситуація з оприлюдненням на офіційному порталі ради інформації про дні та години прийому: у  75 депутатів взагалі не оприлюднена ця інформація. Ще 39 обранців не вказали контактний номер телефону.
Водночас деякі депутати, які не оприлюднили повну інформацію на офіційному сайті Київради, розмістили її або у соціальних мережах, або на власних сайтах.

Так, депутат Ігор Баленко (фракція “ЄС”) в описі профілю своєї сторінки у соціальній мережі Facebook оприлюднив графік роботи своєї приймальні, а депутат Михайло Наконечний (фракція “ОПЗЖ”) зазначив графік роботи приймальні у дописі про проведення особистого прийому.
 

       

Депутати Гончаров Володимир, Гончаров Олександр (фракція “УДАР”) та Іванченко Вадим (фракція “Єдність”) на сайті КМР оприлюднили неповну інформацію, проте на власних сайтах  (http://goncharov.in.ua/, ivanchenkovadim.kiev.ua)   є уся інформація про прийом:

  

Гарною практикою можна вважати інформування депутатом/ткою перед кожним особистим прийомом про подію у себе в соціальних мережах. Це, зокрема, депутати Дінара Габібуллаєва та Ігор Хацевич  (фракція “ЄС”).

   

Деякі депутати використовують усі можливі засоби для донесення інформації про здійснення прийому, як офіційний сайт КМР, так і власні сайти, соціальні мережі тощо. Це, зокрема, депутати Банас Дмитро (фракція “УДАР”), Галайчук Ігор, Свириденко Ганна (фракція “Батьківщина”), Конопелько Микола (фракція “Слуга народу”).

   

  

Представники ГО Інтегріті ЮА підтримують намагання деяких депутатів місцевих рад активно використовувати соціальні мережі та власні сайти для оприлюднення інформації про прийом. В той же час звертаємо увагу на необхідність оприлюднювати цю інформацію і на офіційному ресурсі Київради як найбільш використовуваному та зручному для пошуку. 

Контакти: в місті Києві за реалізацію ініціативи відповідає громадська організація «Інтегріті ЮА», тел. (050) 538-74-93, e-mail: anticor.ngo2017@gmail.com.
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння підвищенню рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 15 міських рад обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США) та Міжнародного фонду «Відродження».   За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.