Депутатський екватор: як черкаські депутати на сесії ходили і комісії відвідували

08.06.2023

Депутатський екватор: як черкаські депутати на сесії ходили і комісії відвідували

1 червня 2023 року виповнилось 2,5 роки діяльності Черкаської міської ради ІХ скликання. Фактично можна говорити про екватор депутатської діяльності. Але в країні діє воєнний стан, чергові вибори не відбуваються і тому чинна каденція цілком може працювати довше ніж 5 років. Проте сам факт того, що черкаські депутати вже відпрацювали половину визначеного Конституцією строку, може бути приводом для підведення певних підсумків. У межах всеукраїнської громадської кампанії  «Атестація депутатів місцевих рад» Черкаська обласна організація “Комітету виборців України” проаналізувала діяльність депутатів за період з 1 грудня 2020 року по 1 червня 2023 року.  

Нагадаємо, що в Черкаській міській раді з самого початку працювали 7 фракцій: «За Майбутнє» (8 мандатів), «Слуга Народу» (8 мандатів), «Європейська Солідарність» (7 мандатів), «Голос» (6 мандатів), «Черкащани» (5 мандатів), «Батьківщина» (4 мандати) та «Опозиційна платформа – За життя» (4 мандати).  Після того як у 2022 році Верховний суд України остаточно заборонив діяльність партії "ОПЗЖ", відповідна фракція в Черкасах припинила своє існування. Два депутати (Олег Кашко і Ярослав Левицький) з цієї фракції оголосили про припинення своїх повноважень. Ще два депутати (Олександр Замирайло і Юлія Погостінська) перейшли в статус позафракційних. 

За цей час секретарю місцевої ради Юрію Тренкіну вдалось налагодити конструктивну роботу і навіть вийти в загальноукраїнські лідери щодо проведених сесій серед рад обласних центрів. 

За весь час діяльності Черкаської міської ради ІХ скликання не зафіксовано жодного факту “кнопкодавства”. За кожне питання, яке виноситься на розгляд пленарного засідання депутати голосують персонально. Результати голосування, а також протоколи пленарних засідань та прийняті рішення оперативно висвітлюються на сайті

Помітно зросла активність депутатського корпусу Черкаської міської ради ІХ скликання в порівнянні з попередніми каденціями. Про це свідчить стан відвідування засідань сесій та участі депутатів у їх роботі. Середня явка депутатів на сесіях Черкаської міської ради складає близько 85%, а середній показник відвідувань депутатів на сесіях міськради - 36 осіб. Відсутність депутатів на пленарних засіданнях без поважних причин не зафіксована. Така явка депутатів на 38% вища, ніж на сесіях попереднього скликання. 

Варто констатувати, що троє депутатів змогли бути присутніми на всіх засіданнях Черкаської міської ради починаючи з 1 грудня 2020-го: Сергій Рубан, Сергій Шабатура («Європейська Солідарність») та Світлана Буряк («Черкащани»). 

Також є досить багато народних обранців, які відвідали понад 90% пленарних засідань. Це такі депутати: Георгій Гладкий, Тимофій Тронц, Геннадій Шевченко та Роман Моторний («За Майбутнє»), Анатолій Волошин, Карина Абрамова та Араік Мкртчан («Слуга Народу»), Володимир Друмашко, Надія Івашкова, Катерина Холупняк та Сергій Шмиголь («Голос»), Нарек Казарян, Юлія Саліна та Іван Сухарьков («Черкащани»), Юрій Тренкін та Валерій Міняйло («Батьківщина»).

Найбільшу кількість сесій пропустили два депутати від колишньої фракції “ОПЗЖ”. Майже 50%  засідань пропустили Юлія Погостиньска та Олександр Замирайло.

Загалом депутати Черкаської міської ради досить дисципліновано відвідують сесії і середня кількість пропусків складає 7,5 при загальній кількості 63 засідання. 

Дещо гіршою є ситуація  із відвідуванням комісій. Середній відсоток відвідувань всіх депутатів (за винятком секретаря Юрія Тренкіна) складає 79%.

Рекордсменами з пропусків засідань комісії є депутати: Юлія Погостиньска (ексОПЗЖ) (55,4%), та два депутати з фракції «За майбутнє» Геннадій Шевченко (52,9%) і Павло Карась (53%). 

Найбільш дисциплінованими депутатами, які відвідали всі 100% засідань постійних комісій, стали Араік Мкртчян («Слуга народу») та Катерина Холупняк («Голос»). 

Також вісім депутатів відвідали понад 90% засідань постійних комісій: Руслан Батир та Сергій Шабатура (“Європейська солідарність”), Любов Майборода, Тимофій Тронц та Георгій Гладкий («За Майбутнє»), Володимир Друмашко («Голос»), Іван Сухарьков («Черкащани»), Анатолій Волошин  («Слуга народа»).

Загалом уся діяльність міської ради досить повно і оперативно висвітлюється на сайті міської ради, на офіційній Facebook-сторінці та у Telegram-каналі. Налагоджений і працює без збоїв процес своєчасного оприлюднення рішень Черкаської міської ради, Програм, Положень, регуляторних актів. Також виборці мають змогу зареєструвати петиції, які регулярно розглядаються на сесіях міської ради. Крім цього регулярно ведеться пряма трансляція пленарних засідань міської ради, що свідчить про значну відкритись роботи Черкаської міської ради ІХ скликання.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати: 
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».