Де шукати контакти депутата міськради: практика Івано-Франківська

Де шукати контакти депутата міськради: практика Івано-Франківська

Під час півторамісячного карантину в Івано-Франківську, що тривав з кінця лютого до середини квітня, депутати Івано-Франківської міської ради прийом громадян не проводили, проте з ними можна було сконтактувати через соціальні мережі, телефоном чи через емейл. Інформацію про варіанти комунікації розміщували на сайті міськради та у соціальних мережах. 

Більшість депутатів ради розмістили інформацію про прийом громадян та контактні дані у своїх профайлах на сайті міської ради. 

Закон України “Про статус депутатів місцевих рад” зобов’язує депутатів місцевих рад щомісяця проводити прийом громадян - не рідше одного разу в місяць, особисто та заздалегідь оприлюднивши дату та час цього прийому. Оприлюднювати цю інформацію депутати можуть на офіційному сайті ради, в місцевих ЗМІ або просто на власних сторінках у соціальних мережах. 
 

Скріншот з оголошенням про прийом депутата від партії ЄС Юрія Лозяка у соціальній мережі Facebook.

 
Скріншот з оголошенням про графік прийому громадян депутатами від ВО “Свобода” Романа Марцінківа, Тетяни Квасної, Наталії Татумірак та Ростислава Котовича у Facebook - групі “Команда Марцінківа”. 

Майже всі депутати Івано-Франківської міської ради 8-го скликання з кінця осені 2020 року активно перейшли до комунікації зі своїми виборцями через соціальні мережі. Практично усі депутати ради завели публічні сторінки у соціальній мережі Facebook, там постійно оприлюднюють оголошення про майбутні прийоми громадян та звіти про проведені прийоми. На сайті міської ради, у персональних профайлах депутатів ради, з’явились графи із посиланнями на ці сторінки. Фактично комунікацію через соціальні мережі не ведуть лише два депутати міської ради - голова фракції ВО “Свобода” Роман Онуфріїв, та депутат з фракції “ЄС” Микола Ковальчук - вони мають сторінки у соціальній мережі Facebook, проте їх не ведуть і не комунікують через них з виборцями.

 
Скріншот профайлу депутатки Івано-Франківської міськради Мар’яни Вершиніної на сайті ради.


На сайті міськради, в профайлах депутатів, є три варіанти комунікації з обранцями: там опубліковані електронні пошти депутатів або приймалень партій, партійні та особисті номери телефонів та емейл-адреси. Усі депутати оприлюднили графіки свого особистого прийому громадян на сайті міськради. Слід відзначити, що уже “традиційно” голова фракції “Свобода” Роман Онуфріїв особисто прийом не проводить: виборці можуть звернутись до партійної приймальні та “записатись на прийом”, хоча, за фактом, - просто передати звернення або пропозиції депутату. Такий підхід до комунікації з виборцями Онуфріїв практикував і в минулому скликанні. Загалом усі 42 депутати ради оприлюднили на офіційному сайті міськради контактні дані: номери телефонів (свої або помічників чи партійних приймалень), емейли та посилання на соціальні мережі.

Зазначимо, депутат є представником інтересів територіальної громади та зобов’язаний підтримувати зв’язок з виборцями. Громадська кампанія “Атестація депутатів місцевих рад” підготувала ролик, де роз’яснюються питання, з якими можна звертатися до депутатів міської ради. Переглянути його можна за посиланням.

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись на сайті організації.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка вебплатформи «Місцеві депутати. Атестація».