Чи можлива оптимізація системи місцевого самоврядування?

Чи можлива оптимізація системи місцевого самоврядування?

Які способи для оптимізації системи та органів місцевого самоврядування можуть розглядатися сьогодні? Від співробітництва тергромад та делегування завдань до самоорганізації населення як розвантажувального елементу всієї системи, – саме про такі аспекти говорили під час вебінару “Оптимізація системи місцевого самоврядування” з експертом Андрієм Мацокіним. Вебінар відбувся в рамках “Депутатської майстерні”, що реалізує всеукраїнська громадська кампанія “Атестація депутатів місцевих рад”.

Функціонування місцевих органів влади в умовах ресурсних обмежень (фінансових, кадрових тощо) ставить їх перед необхідністю вирішення завдання оптимізації чинної системи органів влади, їх повноважень, надання ними послуг населенню тощо, пошуку універсальних та ефективних рішень. 

Якість прийнятих управлінських рішень у системі органів влади, в т.ч. і на місцевому рівні залежить від глибини розуміння ситуації, повноти наявної інформації, належного її оброблення, напрацювання альтернативних підходів до розв’язання різних проблем.

Місцева влада має активно реалізовувати всі надбані соціальні резерви, зокрема сприяти підвищенню ефективності управління, тому необхідно забезпечити, щоб увесь механізм працював справно і злагоджено, без втрати ресурсів (часу, фінансів, кадрів тощо).

Ефективність діяльності органів влади, в т.ч. і місцевої влади, оцінюється за обсягом послуг, які отримало населення, та залежить, насамперед, від оптимального функціонування місцевих органів влади та їхньої взаємодії з іншими суб'єктами влади.

Найважливіші питання, віднесені до відання місцевого самоврядування, визначає ст.143 Конституції України. Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними ОМС:

  • управляють майном, що є в комунальній власності; 
  • затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; 
  • затверджують відповідні місцеві бюджети і контролюють їх виконання;
  • встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону;
  • утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю;
  • вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

За своєю структурою повноваження місцевого самоврядування включають:

  • власні (самоврядні) повноваження, здійснення яких пов'язане з вирішенням питань місцевого значення, наданням послуг населенню;
  • делеговані повноваження (окремі повноваження органів виконавчої влади надані законом ОМС), здійснення яких пов'язане з виконанням функцій виконавчої влади на місцях.

Оптимізація системи місцевого самоврядування має на меті забезпечити більш ефективне управління територією і задоволення потреб її жителів та може передбачати впровадження ряду заходів для покращення ефективності та ефективності роботи місцевих органів влади. Ключові аспекти, які можуть бути враховані у цьому процесі:

  1. Децентралізація влади: забезпечення більшої автономії та владних повноважень органам місцевого самоврядування для прийняття рішень відповідно до місцевих потреб і умов.
  2. Прозорість та участь громадян: забезпечення доступу громадськості до інформації про роботу органів місцевого самоврядування, а також створення механізмів для залучення громадськості до процесів прийняття рішень.
  3. Фінансова стійкість: оптимізація фінансових потоків між урядом і місцевими органами влади.
  4. Ефективне управління ресурсами: вдосконалення систем управління персоналом та матеріальними ресурсами, включаючи оптимізацію витрат і процесів.
  5. Розвиток інфраструктури та послуг: забезпечення доступу до якісних місцевих послуг, включаючи освіту, охорону здоров'я, транспорт, інфраструктуру та інші соціальні послуги.
  6. Співробітництво громад: сприяння співпраці між територіальними громадами для розв’язання спільних проблем і розвитку регіону як цілісного простору.
  7. Оптимізація законодавства: вдосконалення правової бази для місцевого самоврядування з метою забезпечення ясності, прозорості та ефективності.

Більше інформації про питання, що розглядалися під час вебінару «Оптимізація системи місцевого самоврядування», можна дізнатися, переглянувши відеозапис.  

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»