Після критичного 2022 року депутати місцевих рад у 2023-ому продовжили здійснювати свої повноваження, пристосовуючись до воєнних реалій. На початку 2022 року Черкаська міська рада практикувала онлайн-режим проведення сесій і комісій, а депутати здебільшого дистанційно комунікували з виборцями. Проте цього року сесії проводяться винятково офлайн, а депутати поступово повертаються до особистого прийому виборців.
Черкаська обласна організація Комітету виборців України у рамках громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» продовжує моніторинг діяльності депутатів Черкаської міської ради. Цього разу експерти організації дослідили, які інструменти для комунікації використовують депутати Черкаської міської ради і як вони інформують громадськість про свою діяльність.
Черкаські обранці використовують два основні канали комунікації: сайт Черкаської міської ради та соціальні мережі.
Нагадаємо, що кількість депутатів ЧМР зменшилась з 42 до 40 через складання депутатських повноважень двох депутатів від “ОПЗЖ”. Ще минулого року Олег Кашко і Ярослав Левицький склали з себе депутатські повноваження, а через заборону “ОПЗЖ” в Україні міська ТВК вирішила не доукомплектовувати склад ради.
Станом на вересень 2023 року сторінка «Міська рада» на офіційному порталі Черкаської міської ради, міського голови і виконавчого комітету містить наступну інформацію: ПІБ депутата; біографію; депутатську комісію; номер виборчого округу; фракційну приналежність; місце і час прийому депутата чи його помічника.
Окремо варто наголосити, що всі 40 депутатів Черкаської міської ради оприлюднили на сайті ради графіки проведення особистих прийомів громадян та адресу своєї громадської приймальні. Семеро депутатів (17,5%) також оприлюднили номери телефонів, за якими до них можна звернутись або записатись на прийом.
Також варто зазначити, що біографія на сайті присутня вже у 35 депутатів, або у 87,5% обранців, що суттєво більше, ніж на початку каденції. Лише п’ятеро депутатів досі не оприлюднили свою біографію: Павло Карась, Андрій Мушієк, Роман Моторний та Тимофій Тронц від партії “За майбутнє” (що становить половину фракції) і Оксана Мелікова від партії “Слуга народу”.
Сторінка «Міська рада» також містить оголошення і порядок денний сесій, регламент міської ради, протоколи пленарних засідань сесій, поіменне голосування міської ради, графік сесій і засідань постійних комісій, інформацію про участь депутатів у роботі сесій і постійних комісій, протоколи постійних комісій і засідань узгоджувальної ради, звіти депутатів, декларації про доходи, карту виборчих округів та розподіл житлових будинків за виборчими округами, про помічників депутатів тощо.
Крім неї, функціонує також сайт “Голос”. Він позиціонується як апаратно-інформаційний комплекс, котрий забезпечує можливість автоматизації повного циклу роботи ради в процесі підготовки та проведення засідань, публікації результатів та аналізу роботи депутатів і ради.
Сайт містить інформацію про депутатів, хронологію засідань, заплановані і поточні сесії, проєкти і прийняті рішення, розпорядження тощо. Він є досить зручним для пошуку інформації про депутатів і роботу Черкаської міської ради.
Проте, хоча і сторінка “Міська рада”, і сайт Голос містять достатньо інформації щодо роботи депутатів, вони не є зручним майданчиком для комунікації, адже не мають інструментів для підтримання двостороннього зв'язку між виборцем і депутатом.
Тому на сьогодні найкращим і найбільш оперативним способом поспілкуватись із депутатом є соціальні мережі, лідерство серед яких традиційно належить facebook.
На початку поточної каденції не всі черкаські депутати були зареєстровані у facebook, і мало хто використовував цю соцмережу для інформування і комунікації. Але вже станом на вересень 2023 року тут зареєстровані 100% депутатів Черкаської міської ради. Майже всі вони - активні користувачі, які регулярно публікують дописи і досить оперативно реагують на коментарі і запити в особисті повідомлення.
У facebook створена й функціонує сторінка Черкаської міської ради Черкаська міська рада | Facebook, яка активно наповнюється і за останній рік збільшила свою аудиторію до 12 тис. читачів.
Активно інформує про депутатську діяльність, роботу ради і виконавчого комітету секретар Черкаської міської ради Юрій Тренкін. (1) Facebook Його сторінка, хоча і є певною мірою офіціозною, але на ній регулярно з'являється свіжа інформація про роботу ради, і завжди можна отримати відповіді у месенджері та реакцію в коментарях до дописів.
Моніторинг активності депутатів ЧМР у facebook показав, що 30 з 40 акаунтів (75%) періодично висвітлюють свою діяльність як народних обранців. Проте ця інформація не часто стосується засідання сесій і комісій, депутатських запитів, спілкування з виборцями, партійної та фракційної активностей, підготовки рішень тощо. Частина акаунтів взагалі займається лише перепостом дописів своїх колег або керівників фракції/партії, фактично не маючи або маючи невелику кількість власних постів.
Проте є частина депутатів, які розуміють важливість двосторонньої комунікації і активно використовують свої сторінки для активізації громади, підняття дражливих тем та обговорення їх з виборцями.
Наприклад, часто таким інструментом користується голова Черкаської обласної організації партії "Європейська Солідарність" Сергій Кудактін. Серед іншого він ставив питання: “Чи потрібно зараз, поки не закінчилась війна, називати вулиці іменами загиблих героїв?”, “Чи потрібно легалізувати медичний канабіс?”.
По-іншому підійшов до комунікації з виборцями депутат від фракції “Черкащани” Нарек Казарян. Він спробував активізувати громаду Черкас під час виходу із СІЗО свого колеги, депутата-колабораціоніста від “ОПЗЖ” Олександра Замирайла. Депутат висловив свою позиції стосовного цього і поставив риторичне питання: “Черкащани, дамо спокійно вийти?”.
Активним у спілкуванні з виборцями через соціальні мережі є голова фракції “Голос” Віктор Євпак. Наприклад, на його сторінці часто піднімається важливе питання передачі місту Черкаси очисних споруд від ПАТ АЗОТ. Так само намагаються піднімати це або схожі питання та просити поради у виборців і інші представники фракції “Голос”. Найчастіше цим інструментом користуються Надія Івашкова і Володимир Друмашко.
Оксана Мелікова (“Слуга народу”) також вибудовує свою комунікацію з виборцями через соціальні мережі. Наприклад, вона піднімає важливу тему прийняття в місті уніфікованих “Правил благоустрою міста Черкаси”. Важливо, що в даному випадку депутатка цікавиться думкою містян, просить висловлювати думки, поради і очікує на зворотній зв'язок для підготовки такого документа.
Не змінилась за рік кількість черкаських депутатів, зареєстрованих в мережі instagram. За підрахунками експертів ЧОО КВУ, 30 з 40 депутатів використовують цю мережу, але майже ніхто - для інформування про свою представницьку діяльність. Єдиним винятком є Сергій Шмиголь (“Голос”), який в мережі instagram періодично розміщує інформацію, дотичну до своєї депутатської роботи.
Окремо варто зауважити, що загальна тематика, яка фігурує на персональних сторінках депутатів, максимально стосується інформації про війну, про гуманітарні ініціативи, збір коштів для ЗСУ, роботу особистих та партійних благодійних фондів та дотичні питання.
Питання, які раніше часто піднімались (земельні ділянки, забудови, майбутнє громади, дороги, майданчики, комунальні питання, благоустрій, тощо) тепер нечасто можна зустріти в дописах народних обранців. Хоча останнім часом їхня кількість збільшилась, і особливо - щодо переспрямування коштів місцевого бюджету на допомогу військовим та ймовірну корупцію в оточенні міського голови.
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».