Черкаська міська рада в період карантину: як збираються, за що голосують і як комунікують депутати?

Черкаська міська рада в період карантину: як збираються, за що голосують і як комунікують депутати?

З 12 березня в Черкасах триває карантин. З того часу до сьогодні міська рада збиралася чотири рази. Засідання відбулися 16, 19, 24 березня та 10 квітня.

Ми розібралися, чи вирізнялися ці засідання в організаційному плані та переглянули, за що голосували черкаські депутати в період карантину.

Все, як завжди, тільки в масках. Як збиралися депутати?

Черкаські народні обранці вирішили не наслідувати приклади своїх колег з інших міст. У Луцьку, наприклад, депутати збиралися на стадіоні, у Дніпрі – на вулиці. У Черкасах перша сесія на карантині відбулася в тісному кабінеті №206 в приміщенні міськвиконкому. Депутати голосували руками без електронної системи «Рада». Наступні три сесії депутатський корпус збирався у звичному місці – залі засідань на Шевченка, 307.

Варто зазначити, що загалом засідання мало чим відрізнялися від традиційних депутатських зібрань. Єдиний виняток: три з чотирьох, згідно з розпорядженнями, проходили у форматі «обмеженого доступу» і, окрім депкорпусу та міських чиновників, до них були допущені лише представники телебачення.

У розпорядженні про скликання сесії на 10 квітня інформація про «обмежений доступ» уже відсутня.

Щодо строків інформування – то тут загалом теж нічого нового. Працюючи у звичному режимі, рада нечасто дотримувалася оперативності у цьому питанні. Про позачергове засідання 16 березня повідомили за 2,5 години до початку, 19 та 24 березня рада збиралася для продовження сесії, яка стартувала ще в лютому: анонси були опубліковані за 1,5 та 2,5 години до початку засідання. Врешті лише зібрання 10 квітня анонсували за 3 дні.

Візуальна відмінність у засіданнях була помітна у зовнішньому вигляді депутатів. З кожним новим зібранням все більша їх кількість одягнули маски. Тема наявності чи відсутності маски також стала новою для дискусій у сесійній залі.

 - До речі, ви чому без масок? – 24 березня депутат Павло Карась зробив зауваження секретарю Ярославу Нищику, який головував на засіданні, та очільнику галузі охорони здоров’я Олегу Стаднику.
 - Я здоровий, відповідно заразити нікого не можу, і маска мені не потрібна, - парирував Стадник.
До речі, для нього той виступ став останнім на сесіях міської ради. У кінці березня він написав заяву на звільнення, а 31 березня відпрацював останній день. Замість нього обов’язки виконує заступниця – Надія Гетьман. 10 квітня в сесійній залі виступала уже вона.

Медицина, земля і пилосос. Що ухвалювали на сесіях?

По суті вузькоцільове призначення задля боротьби з вірусом мала лише сесія 16 березня. З метою недопущення поширення інфекції мали бути ухвалені низка змін до бюджету. Була ухвалена низка важливих рішень: зокрема, депутати спрямували 4,7 мільйона гривень на придбання обладнання для міської інфекційної лікарні та ще 3 мільйони - на стимулювання медичних працівників, які працюватимуть в зоні інфекційного ризику.

Проте разом із цими однозначно актуальними питаннями рада також заклала 4,9 мільйона гривень на придбання дорожнього пилосмока для комунального підприємства ЧЕЛУАШ. Річ у тому, що відповідний проєкт змін до бюджету (включно із пилосмоком та ще кількома питаннями) був зареєстрований ще 4 березня, і на позачерговій сесії до нього додали питання, пов’язані з епідемією. Проєкт змін депутати підтримали 29 голосами (поіменне голосування ТУТ).

Питання із пилосмоком, який, крім всього, ще й мали профінансувати коштами резервного фонду, з’явилося вже після засідання і збурило хвилю суспільного резонансу. До нього спробували повернутися на засіданні 19 березня. Депутат Олександр Радуцький вніс пропозицію зняти фінансування і спрямувати кошти на допомогу інфекційній лікарні, однак її підтримали лише 14 депутатів. У повному складі її не підтримали депутати промерської більшості: «Черкащани», «Свобода», «Батьківщина», включно з міським головою.

Наразі договір на придбання пилосмока вже підписаний і вся сума коштів сплачена.

Планувалося, що 18 березня міськрада збереться на позачергове засідання і спрямує додаткові кошти на запобігання поширення коронавірусу. Проте кворум не зібрався: прийшли тільки 14 депутатів («Батьківщина», «Свобода» та ще кілька)

Зібрати депутатський корпус вдалося лише 19 березня. При цьому засідання було подане як продовження пленарного від 20 лютого. Депутати наповнили резервний фонд на 9,6 мільйона (із 20 можливих), а також спрямували 4 мільйони гривень на придбання засобів дезінфекції для міста.
Реєстрація депутатів - ТУТ.

Наступне зібрання відбулося уже за кілька днів – 24 березня. Цього разу питань щодо протидії коронавірусу у порядку денному не було. На початку засідання депутат Олексій Романов запропонував зупинити проплати об’єктів соціально-економічного розвитку, які зараз не є стратегічними і не підпадають під боротьбу з пандемією. Це було зумовлено інформацією, що попри обіцянки мера, фінансування ремонтів доріг і тротуарів продовжувалося. Однак «за» пропозицію Романова проголосували лише 13 обранців, промерська більшість це питання не підтримали.

Замість цього депутатський корпус дав департаментам два тижня на надання пропозицій щодо скорочення фінансування. Опісля на засіданні була ухвалена низка земельних питань.

Реєстрація депутатів - ТУТ.

Останнє на сьогодні засідання відбулося в п’ятницю, 10 квітня. У порядку денному – 18 питань.

Серед рішень міськради: резервний фонд збільшили до 20 мільйонів; 56 млн грн планують спрямувати на додаткове обладнання для медичних закладів (38 апаратів штучної вентиляції легень, кисневі концентратори, пульсоксиметри, дефібрилятори тощо); на 29 млн грн будуть придбані засоби індивідуального захисту.

Як комунікували з виборцями?

Щодо комунікації з виборцями в період карантину, то тут варто зазначити, як і в попередніх пунктах, суттєвих змін не відбулося.

Фейсбук лишився однозначним фаворитом для черкаських депутатів у плані донесення інформації. До прикладу, одним з найбільш активних у Фейсбук лишається депутат Радуцький. Там він, окрім звичного, використовує і відеоформат. Стабільно активним у цій мережі є й міський голова Анатолій Бондаренко. Тепер кожного ранку він повідомляє про ситуацію з коронавірусом у Черкасах. 


Натомість на сьогодні жоден з депутатів, наприклад, не спробував створити та розвинути Телеграм-канал, який зараз є досить популярним інструментом комунікації. Також досить мало використовуються Youtube та Instagram. Тут можна відзначити, що на днях обзавівся своїм Youtube-каналом Олександр Згіблов.

Загалом форма спілкування у соцмережах на період карантину лишилася незмінною, змінився лише зміст.

Зараз частина депутатів звітує про свою допомогу благодійним та волонтерським організаціям. Наприклад, депутат Юрій Тренкін публікує такі записи на своїй Фейсбук-сторінці та в Інстаграмі. У Фейсбук про свою допомогу також інформують вищезгадані депутати Згіблов і Радуцький, на сторінці партії «Батьківщина» повідомляють про допомогу партійців.