Безпека, економіка та відкрита влада: що українці хотіли б змінити в своїх містах після Перемоги?

Безпека, економіка та відкрита влада: що українці хотіли б змінити в своїх містах після Перемоги?

За ініціативи громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад”, протягом січня-березня 2023 року депутати місцевих рад та представники громадськості 12 обласних центрів обговорили найбільш актуальні проблеми своїх громад. На думку учасників дискусій, виділені проблеми потребують першочергового вирішення після закінчення війни, проте готувати шляхи їхнього вирішення необхідно вже зараз.

Під час  дискусій учасники часто доходили висновку, що задля комплексного вирішення проблем в громадах потрібні нові підходи, які мають бути реалізовані через нові міські програми з чітким індикаторами і зрозумілими джерелами фінансування.

Загальним же документом для впровадження нових підходів має виступати Стратегія міста, до обговорення та написання якої потрібно приступати не чекаючи закінчення війни.

Проведені дискусії продемонстрували, що в багатьох громадах є не лише окремі специфічні проблеми, а й такі, що мають системний характер на рівні місцевого самоврядування. Значна доля проблем не може бути вирішена силами винятково місцевих громад – необхідна допомога держави як в частині створення нових правил, так і через надання додаткових ресурсів.

Варто відзначити, що зазвичай під час подібних дискусій все зводиться до обговорення небажання держави допомагати місцевому самоврядуванню. Проте цього разу дискусії велися в більш конструктивному руслі і учасники приділяли увагу власним можливостям і ресурсам.

Очікувано, що питання, пов’язані з безпекою в громаді були серед найбільш обговорюваних. Серед наявних проблем, які потребують вирішення, учасники назвали неналежні організацію мережі укриттів, адаптацію міської інфраструктури до безпекових загроз, пристосованість закладів освіти та охорони здоров’я до викликів війни. Також виділяли необхідність розвитку на місцевому рівні мобілізаційної підготовки жителів громади та розвитку національно-патріотичного виховання.

Не менш обговорюваною сферою була й економіка громад. Учасники дискусій висловилися, що попри всі проблеми, які створює війна, необхідно вже сьогодні розробляти нові підходи. Та економіка місцевих громад, що існувала раніше, надалі не здатна призвести до їхнього розвитку.

Тому як місцеві депутати, так і представники громадськості звертали увагу на необхідність переосмислення економіки місцевої громади і створення точок зростання, які будуть здатні залучати інвестиції (як внутрішні, так і іноземні). Важливо, що серед цілей розвитку економіки виділялася необхідність залучення та інтеграції релокованих підприємств, повноцінна інтеграція в економіку громад внутрішньо переміщених громадян та ветеранів війни. Для цього містам необхідні програми зайнятості відповідних категорій громадян.

Не менш важливою учасники дискусій бачать соціальну складову – впровадження програм реабілітації ветеранів війни та внутрішньо переміщених громадян, що надасть можливість повноцінно інтегрувати їх в економіку і життя громади загалом.

Обговорювали також розвиток відповідної інфраструктури: нові транспортні шляхи, посилення наявної інфраструктури для підвищення ділового життя в громаді, створення індустріальних парків тощо.

Відкрита місцева влада, яка повноцінна залучає жителів місцевих громад, – саме у такий спосіб учасники дискусій бачать можливість реального вирішення проблем у громаді. На диспутах велика увага приділялася необхідності розвитку електронних сервісів та сервісів, які дозволять повноцінно включити жителів місцевих громад у процес напрацювання та реалізації рішень.

Також піднімалося питання прозорості розподілу та використання бюджетних коштів. У зв’язку із обмеженнями правового режиму воєнного стану навіть депутати наразі не здатні повноцінно брати участь у процесі прийняття рішень та контролю за обігом бюджетних коштів.

Крім того, на дискусіях обговорювалися питання реорганізації штатної структури міських рад та необхідність проведення аудиту комунальних підприємств.

Активно обговорювалися проблеми, пов’язані з житлово-комунальним господарством та розвитком енергоефективності міст. Одним із головних питань є налагодження безперебійного забезпечення електропостачанням, водопостачанням, водовідведенням та теплопостачанням жителів громад за рахунок оновлення відповідної інфраструктури та розвитку альтернативних джерел енергетики.

Серед нагальних питань залишаються також модернізація житлового фонду, збільшення зелених насаджень, ремонт доріг та міжквартальних проїздів.

Ще одним важливим питанням у більшості міст є створення комфортного простору для всіх – більше зелених насаджень, створення безбар’єрного середовища, захист культурних пам’яток.

Крім того, є необхідність адаптації генеральних планів міст до сучасних потреб і внормування хаотичної забудови міст, перегляд організації транспортної інфраструктури, розвиток пішохідних просторів та просторів для велосипедистів, будівництво нових шкіл та дитячих садочків, підвищення рівня доступності сфери охорони здоров’я.

Також на дискусіях обговорювалися питання, пов’язані із зміною культурних маркерів: проведення дерусифікації міст, створення нових культурних центрів, публічне обговорення нових ідентичностей міст.

“Такі дискусії є першим важливим кроком для розбудови України після перемоги. Суспільство прагне кардинальних змін і багато з чим просто не готове миритися, як це було досі. І тут дуже важливо, аби процес змін був ґрунтовно підготовлений і керувався не політичною доцільністю, популізмом або корупцією, а справжніми інтересами громади та її жителів. Завдяки саме таким обговоренням дано старт створенню дорожних мап локальних реформ після Перемоги, і ми сподіваємось, що в майбутньому вони ляжуть в основу конкретних рішень, які змінять майбутнє українських міст на краще!” - зазначають експерти громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад”.