10 депутатів Роздільнянської міської ради жодного разу не виступали на засіданнях

10 депутатів Роздільнянської міської ради жодного разу не виступали на засіданнях

За три з половиною роки каденції більше третини депутатів Роздільнянської міськради так і не скористалися правом виступу. Проведено 39 пленарних засідань, на яких розглянуто близько двох з половиною тисяч питань, та під час обговорення висловлюються і захищають свою точку зору одні і ті ж депутати. 

Виступають очільники профільних комітетів — що зрозуміло, і в більшості випадків їхні виступи заплановані, тобто входять до порядку денного. А серед тих, хто вільно і охоче висловлюють власну думку щодо прийняття рішень, цілком прогнозовано будуть Гусейн Алієв, Оксана Дмитренко, Владислав Долгій, Геннадій Кінаш, Андрій Тегляєв і ще двоє-троє депутатів, виступи яких стали звичними на пленарних засіданнях. А от дехто зовсім мовчить усі три з половиною роки роботи. І серед них не тільки «прогульники» Дмитро Комков і Віталій Доронін, а й більш дисципліновані Сергій Голубов, Андрій Чаплигін, Олена Процюк, Юрій Кукса, Вадим Ковальський.

Регламент міськради передбачає, що Головуючий на пленарному засіданні надає слово депутатам для доповіді, співдоповіді, виступів, заключного слова, заяв, резолюції, пояснень, зауважень, запитань, повідомлень та довідок, внесення пропозицій, поправок, оголошення депутатських запитів, обґрунтування відповіді на депутатський запит посадовою особою, до якої був звернений депутатський запит, обґрунтування пропозицій чи поправок, відповіді на запитання, репліки, виголошення окремої думки. 

Звісно, виступ — це не обов’язок, а право: депутат сам вирішує, як користуватися ним і коли. Та публічне висловлення позиції мобілізує опонентів, стимулює до висловлювань колег. Більше того, відкритий діалог — своєрідний сигнал для громадськості залучатися до формування шляхів вирішення тієї чи іншої проблеми, він підвищує резонансність питання у громаді. 

З іншого боку, обговорення депутатами конфліктних чи актуальних суспільних питань є механізмом попередження кулуарних домовленостей або змов. І до того ж, якщо депутат нічого не говорив з певної проблеми, то він фактично і не відчуває відповідальності перед виборцями за свої голосування.

Але ж виборець має право знати позицію свого обранця, фіксувати його обіцянки і контролювати. А депутатська мовчанка ускладнює виборцям контроль за політичною послідовністю обранців, що зменшує рівень довіри, і депутати повинні це усвідомлювати.

За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16 регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018 року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати».