3 грудня 2020 року Верховна Рада ухвалила правки до закону «Про місцеве самоврядування», щодо врегулювання конфлікту інтересів у діяльності депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів. За результатами голосування законопроєкт 267 голосами прийнято за основу і 261 голосом — в цілому.
Відповідно до нових правок тепер місцевим депутатам і головам місцевих рад забороняється голосувати за рішення, де в них є конфлікт інтересів. Тепер врегулювання конфлікту інтересів у діяльності місцевих депутатів та мерів здійснюватиметься відповідно до норм закону «Про запобігання корупції». А єдиним механізмом врегулювання цього конфлікту буде:
Як зазначає керівниця проєкту «Атестація депутатів місцевих рад» Анасатасія Мтавієнко:
«До внесення змін до закону про місцеве самоврядування місцеві депутати могли брати участь в прийнятті рішень радою за умови публічного оголошення про конфлікт інтересів. Ці ж відомості, відповідно, заносились до протоколу засідання ради, а отже за замовчуванням були відкриті для громадськості».
З внесенням змін до закону «Про місцеве самоврядування» конфлікт інтересів місцевих депутатів при прийнятті рішень радою має врегульовуватись згідно із законом «Про запобігання корупції». При цьому закон Про запобігання корупції забороняє приймати рішення в умовах конфлікту інтересів.
«Внесення змін до законодавства врегулювало це протиріччя: коли по-суті заборона на участь в прийнятті рішень знімалась за результатом оголошення про конфлікт інтересів. З іншого боку, згідно з ч.1 ст. 35 закону «Про запобігання корупції» особливості врегулювання конфлікту інтересів в діяльності депутатів місцевих рад мають встановлюватись законодавством, яке регулює діяльність цих органів. Зміни до цих положень не вносились. Відповідно, за умови відсутності додаткових згадок про умови врегулювання конфлікту інтересів місцевих депутатів, яких не буде в разі набрання чинності відповідними змінами до законодавства, забезпечення контролю за дотриманням заборони на прийняття рішень в умовах конфлікту інтересів ускладниться.
За відсутності чітких законодавчих норм, роз’яснення НАЗК були б доцільними в питанні забезпечення прозорості та контролю за дотриманням місцевими депутатами вимог до запобігання конфлікту інтересів», – зазначила вона.
Наразі, за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад»
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка вебплатформи «Місцеві депутати. Атестація».