Чи зможе Київрада працювати в режимі онлайн?

26.03.2020

Чи зможе Київрада працювати в режимі онлайн?

У той час, коли Верховна Рада України тільки розглядає можливість організації своєї роботи в режимі онлайн, депутати Київради вже прийняли таке рішення.

На пленарному засіданні Київради, яке відбулось 26 березня 2020 року, на розгляд депутатів було винесене рішення, яким пропонувалося додати таку форму роботи Київради та її органів як режим онлайн.

Для цього ініціатор рішення – секретар Київради Володимир Прокопів - підготував відповідні зміни до Регламенту Київради, Положення про постійні комісії Київради, Порядку доступу до пленарних засідань Київради та Положення про Президію Київради.

В обґрунтування необхідності прийняття такого рішення зазначалась необхідність забезпечення можливості роботи Київради і мінімізації соціальних контактів у зв’язку із введенням режиму надзвичайної ситуації або надзвичайного стану в місті Києві, пов’язаного зокрема з коронавірусом.

З цією метою до Регламенту Київради пропонувалось включити положення, відповідно до яких у виняткових випадках, а саме введення режиму надзвичайної ситуації або надзвичайного стану на території міста Київ, пленарні засідання Київради та її органів можуть бути проведені у режимі онлайн. Для цього міському голові також пропонувалося надати право, за аргументованим зверненням заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, скликати сесії та призначати пленарні засідання, засідання Президії Київради, а також засідання Погоджувальної ради в режимі онлайн.

З метою організації роботи постійних комісій у період надзвичайної ситуації або надзвичайного стану на території міста Київ до Регламенту Київради та Положення про постійні комісії Київради пропонувалось включити відповідні положення про можливість проведення засідань постійних комісій в режимі онлайн. Для застосування цього режиму необхідне погодження заступника міського голови - секретаря Київської міської ради щодо скликання та проведення засідання такої комісії у режимі онлайн, яке може бути надане за зверненням з такою ініціативою голови відповідної постійної комісії Київради.
А з метою організації роботи Президії Київради у надзвичайні періоди пропонувалось включити до Положення про Президію Київради зміни, відповідно до яких у виняткових випадках, а саме введення режиму надзвичайної ситуації або надзвичайного стану на території міста Київ (далі - виняткові випадки) Президія може здійснювати свою роботу у режимі онлайн, про що видається окреме розпорядження Київського міського голови.

Також не була забута і можливість присутності на пленарних засіданнях інших осіб. З цією метою пропонувалося включити до Порядку доступу до пленарних засідань Київради положення, відповідно до яких доступ осіб до пленарних засідань Київради здійснюється також і шляхом отримання можливості виступу у випадках проведення пленарних засідань Київської міської ради у режимі онлайн.

На пленарному засіданні з першого разу депутатам не вдалося проголосувати за це рішення. Оскільки, як виявилося, на засіданні постійної комісії з питань регламенту та депутатської етики, яка попередньо розглядала проєкт рішення, секретар Київради Володимир Прокопів запропонував розширити випадки застосування у роботі Київради та її органів режиму онлайн за рахунок будь-яких інших виняткових ситуацій без їх конкретизації. І постійна комісія погодила таке розпливчасте поняття.

Але депутати у сесійному залі не підтримали своїх колег - членів комісії з питань регламенту та депутатської етики і відмовились погоджувати корупційно-ризиковані пропозиції: за проголосували 59 депутатів.

І все ж таки, після виключення зазначеної правки та повернення до голосування за цей проєкт рішення депутати його затвердили 74 голосами «за».

Відтепер Київрада має право у випадках оголошення надзвичайної ситуації чи надзвичайного стану в місті Києві організовувати свою роботу та роботу своїх органів у режимі онлайн. 

Але що саме розуміється під режимом роботи онлайн, як технічно буде реалізована робота Київради, її органів та Секретаріату у цьому режимі, скільки коштів з бюджету міста це буде потребувати, як буде визначатись та забезпечуватись кворум та особисте голосування депутатів, всі ці питання залишились неврегульованими, адже проект рішення готувався у турборежимі і без залучення громадськості. А це майже унеможливлює законне практичне застосування режиму онлайн у роботі ради.

Відтак, документи із запровадження режиму роботи онлайн Київради повинні бути доопрацьовані та удосконалені, і ГО «Інтегріті ЮА» готове, спираючись на досвід моніторингу діяльності Київради під час громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад», цьому сприяти.

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
На платформі Атестація депутатів місцевих рад.

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Києві за реалізацію ініціативи відповідає громадська організація «Інтегріті ЮА».